Jak prać by nie zwariować – pierzemy bieliznę

lis 3, 2021

Choć mogłoby się wydawać, że w praniu bielizny nie ma nic trudnego, to ja zdradzę Ci jak to robić dobrze! Nieodpowiednia konserwacja ma duży wpływ na wygląd oraz użyteczność bielizny, a przede wszystkim na higienę okolic intymnych, a co za tym idzie – na nasze zdrowie. Dzięki zastosowaniu się do poniższych rad, Twoje biustonosze będą w idealnej formie przez długi czas, koronki i delikatne tiule nie ulegną zniszczeniu, figi będą higienicznie czyste, a skarpetki śnieżnobiałe. Poznaj tych kilka zasad by wiedzieć jak prać bieliznę by nie zwariować.

Najczęstsze dylematy

 Z praniem bielizny związane są te trzy najczęstsze dylematy:
– prać ręcznie czy w pralce?
– woda powinna być gorąca czy zimna?
– jaki detergent wybrać?

Ręcznie czy w pralce?

Teoretycznie, aby nie uszkodzić delikatnych koronek, tiuli oraz zdobień najlepiej byłoby prać ręcznie.  Do miski z ciepłą wodą – ale nie gorącą! – należy dodać delikatnego detergentu i gdy się rozpuści włożyć bieliznę na 20-30 minut. Po tym czasie wyprać zabrudzenia i dokładnie wypłukać. Jednakże mało kto ma na to czas.

Pranie w pralce jest wygodniejsze i bardziej higieniczne, bo lepiej usuwa zarówno brud jak i bakterie oraz drobnoustroje. Jednak by nie zniszczyć delikatnej bielizny oraz zapobiec zmechaceniu i rozciągnięciu, zalecam pranie w specjalnych woreczkach lub cienkich poszewkach na poduszki. Najlepiej wirowanie ustawić na 400-500 lub skorzystać ze specjalnych programów pralki opisanych jako „bielizna”, „delikatne”, „pranie ręczne”.

Przed samym praniem należy zrobić segregację pod względem kolorystycznym i rodzaju materiału oraz zapoznać się z metką konkretnego wyrobu. Warto bieliznę w miarę możliwości prać oddzielnie. A już na pewno nie razem z częściami garderoby, które są zanieczyszczone różnymi płynami fizjologicznymi (np. mocz, krew, wymiociny) lub bardzo zabrudzone. Tego typu zabrudzenia rozprzestrzeniają po pralce i osiadają na bieliźnie.

Temperatura prania

Temperatura prania, czy to w pralce czy podczas prania ręcznego, ma kluczowe znaczenie. Za niska nie usunie dokładnie zabrudzeń i nie pozbędzie się wszystkich drobnoustrojów. Za wysoka zaś spowoduje utrwalenie plam pochodzenia organicznego oraz uszkodzenie elastycznych gumek. Dlatego przyjmuję się, że temperatura wody nie powinna być niższa niż 20 stopni i wyższa niż 40. Choć według niektórych źródeł, dopuszcza się pranie białej bielizny bawełnianej nawet w 60 stopniach. Poniżej zebrałam temperatury prania dla konkretnych materiałów:

30 stopni – optymalna temperatura dla delikatnych i wymagających tkanin: jedwab, len, aksamit, bawełna organiczna, muślin, a także dla materiałów wykorzystywanych do produkcji ubrań sportowych oraz koronek, tiuli, haftów.

40 stopni – temperatura idealna do prania kolorowej bawełny; w ten sposób zabezpieczmy ją przed wyblaknięciem.

60 stopni – to temperatura w której – według niektórych źródeł – można prać białą bawełnę. Osobiście wybrałabym ją piorąc mało zabrudzoną, prostą bawełnianą bieliznę bez zdobień i dodatków oraz dziecięcą, w celu odświeżenia jej i pozbycia się większej ilości bakterii.

Detergenty

Polecam używanie płynnych detergentów, które wypłukują się z materiałów lepiej niż proszek. W razie skłonności do alergii można użyć delikatnych płatków mydlanych. Jeśli nie masz alergii, ale boisz się podrażnień i masz wrażliwą skórę, pierz bieliznę w hypoalergicznych detergentach i bardzo dokładnie wypłucz. Często pozostałości po proszkach czy mydłach, w kontakcie ze strefami intymnymi, mogą wywoływać zaczerwienienia, swędzenia i uczulenia. Bielizna przez wiele godzin ma bezpośredni kontakt z najdelikatniejszym miejscem na Twoim ciele, dlatego warto o nią dobrze zadbać.

Przydatne gadżety do prania

Poniżej znajdziesz kilka przydatnych gadżetów i środków do prania bielizny opisanych poniżej:

pierzemy bieliznę miszalska-kamińska

Woreczek do prania bielizny

pierzemy bieliznę miszalska-kamińska

Kosz do prania biustonoszy

pierzemy bieliznę miszalska-kamińska

Kula do prania biustonoszy

pierzemy bieliznę miszalska-kamińska

Płyn do ręcznego prania bielizny

Poznaj więcej  gadżetów do prania i suszenia ubrań z tego wpisu

Pranie majtek

Pierwsze pranie

Zarówno te koronkowe jak i bawełniane majtki, dobrze prać według wcześniejszych zasad. Ponadto obowiązkowo wypierz je po zakupie, przed założeniem. Polecam wykonać pierwsze pranie w delikatnym detergencie z dodatkiem ½ szklanki sody oczyszczonej, która świetnie pozbywa się wszelkich substancji chemicznych. Dodatkowa zaleta sody: pozbycie się z pralki niemiłych zapachów i osadu z kamienia oraz zredukowanie ilość bakterii.  

Kiedy prać osobno?

Jak już wspomniałam, warto bieliznę w miarę możliwości prać oddzielnie, nie łącząc jej z innymi elementami garderoby. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie zawsze jest to możliwe. Obligatoryjnie pierz osobno majtki domowników, którzy aktualnie cierpią na infekcję intymną. Bakterie pływające w wodzie w pralce mogą osiadać na bieliźnie zdrowych członków rodziny, zwiększając ryzyko zarażenia ich tą samą infekcją.

Suszenie i prasowanie kontra bakterie

Kontrowersyjną kwestią jest suszenie majtek w suszarce bębnowej. Z jednej strony producenci bielizny często zakazują jej używania, z drugiej – suszenie w ten sposób przez 30 minut pomaga zminimalizować ilość bakterii. Zdaniem Good Housekeeping Institute, nawet na czystej bieliźnie bytuje aż do 10 tys. żywych baterii! Najczęściej pochodzą właśnie z wody z pralki – jedna łyżka wody do prania zawiera ich ok. pół miliona! Nawet 83% „czystej” bielizny jest wciąż skażona bakteriami. Aby się ich pozbyć, można zamiast użycia suszarki bębnowej, wyprasować majtki – przede wszystkim kroczek, który ma kontakt z odbytem i strefą intymną. Warto też do prania dodawać środki zabijające bakterie jak chociażby wspomniana wcześniej soda oczyszczona lub ocet.

Kiedy wymieniać majtki?

Warto wyrzucać stare majtki i kupować nowe co najmniej raz na dwa lata, gdyż poza bakteriami, bielizna może być zanieczyszczona maleńkimi fragmentami odchodów. Zdaniem dr Gerby, cytowanego przez ABC News w 2010, w większości starszych majtek można znaleźć pewne ich ślady. Jeśli należysz do grupy kobiet, zmagających się z nawracającymi infekcjami intymnymi, kupuj nową bieliznę raz na rok lub nawet częściej.

Pranie biustonoszy

Środki do prania

Idealnym sposobem jest pranie ręcznie w dedykowanym do tego płynie np. Soak. Ewentualnie można użyć płynu lub szamponu dla dzieci, bo mają dobry skład i często są hipoalergiczne. Ostatecznie delikatnego mydła, żelu pod prysznic lub płynu do prania odzieży sportowej. Absolutnie nie używaj płynów zmiękczających np. Lenor, Silan, bo ich składniki niszczą elastan w gumkach, przez co biustonosze szybciej się rozciągają i deformują.

Jak prać ręcznie?

Namocz biustonosz w wodzie o temperaturze ok. 30 stopni wraz z jednym z wymienionych środków przez 20-30 minut (nie dłużej, by nie odbarwić materiałów). Delikatnie zapierz brudniejsze elementy i dokładnie wypłucz w chłodnej wodzie. Pod żadnym pozorem nie wyżymaj, nie gnieć i nie wykręcaj biustonosza! 

Czy można prać w pralce?

Wielu producentów biustonoszy biustonoszy stanowczo odradza pranie ich w pralce i zastrzega, że tracą gwarancję po tym zabiegu. Zaznaczają, że ten sposób konserwacji prowadzi do deformacji konstrukcji biustonosza oraz przyspiesza jego rozciąganie. Realia są jednak takie, że mało kto ma czas na pranie ręczne.

Warto zatem stosować się do kilku podstawowych zasad, aby pranie biustonoszy w pralce, nie wyszło im na złe:
– używaj delikatnych detergentów,
– nie używaj płynów zmiękczających,
– temperatura wody nie powinna być wyższa niż 30 stopni,
– używaj dedykowanych do tego celu programów,
– używaj woreczków oraz kul do prania biustonoszy,
– zawsze zapinaj haftki biustonosza.

Większość miękkich biustonoszy oraz te z szytymi miseczkami radzę prać w koszu ochronnym w kształcie walca, często z plastikowym stelażem lub pianką. Natomiast biustonosze na kopie, ze sztywnymi miskami, push-up lepiej prać w kuli.

Suszenie

Choćby nie wiem jak Cię kusiło, nie susz biustonoszy na grzejniku, w suszarce bębnowej czy na słońcu. Wysoka temperatura powoduje niszczenie elastycznych włókien w gumach i rozciągliwych elementach biustonosza. Nie wieszaj też mokrego biustonosza za pas miskami do dołu, gdyż pod ich ciężarem, pas obwodu rozciągnie się. Najlepiej jest suszyć biustonosz rozłożony na płasko na ręczniku lub poziomej suszarce, z dala od bezpośredniego źródła ciepła.

Jak często prać biustonosze?

Ogólnie rzecz ujmując, biustonosze powinniśmy prać średnio po 3 użyciach, a w upalne dni lub jeśli zostały „ubrudzone” kosmetykami jak perfumy czy balsamy do ciała, to nawet częściej. Nie zwlekaj zbyt długo z ich upraniem. Nie pozwól by cząsteczki brudu, potu czy zapachu wchłonęły się głęboko we włókna, bo będzie ciężej je usunąć. 

Reguła 3 biustonoszy

Dobrze jest stosować „regułę 3 biustonoszy”. Jeden z nich masz na sobie, drugi „odpoczywa” po poprzednim dniu, gdy był w użyciu i czeka na pranie, a trzeci jest prany. Bardziej niż o ilość w tej regule, chodzi o to, by nie prać biustonoszy od razu po ich zdjęciu i nie nosić kilka dni pod rząd, ale dać włóknom elastanowym w gumach czas, na powrót do naturalnego stanu spoczynku. Dopiero po jednym lub dwóch dniach przerwy uprać lub założyć ponownie.

Jak często kupować nowe biustonosze?

Stare biustonosze warto wymienić na nowe gdy:
– posiadają zabrudzenia lub odbarwienia, których nie da się już usunąć,
– są porwane, zniszczone lub rozciągnięte,
– są za małe lub za duże,
– powodują dyskomfort, otarcia, rany.

Najczęściej przyjmuje się, że kontrole aktualnego rozmiaru i kształtu biustonosza warto robić co 3 miesiące (optymalnie 6) lub przy widocznej zmianie masy ciała. Newralgicznymi momentami w życiu kobiety, kiedy warto wymienić biustonosze są także ciąża oraz okres karmienia piersią.

Porady i tipy

Poniżej znajdziesz kilka dodatkowych porad i tipów dotyczących prania bielizny i usuwania z niej zabrudzeń.

TIP 1

Świeże ubrudzenie z krwi najlepiej wypłukać w zimnej wodzie – nie gorącej! – by nie utrwalić plamy. Do usunięcia tej plamy świetnie nadadzą się także: amoniak, ocet, płyn do mycia okien, sól, talk, WD-40 i woda utleniona.

TIP 2 

Sok z cytryny dodany do prania lekko rozjaśni i odświeży białą bieliznę.

TIP 3

Opisane wcześniej zastosowanie sody oczyszczonej dodanej do pierwszego prania majtek, możesz wykorzystać także do wyprania po raz pierwszy ubranek niemowlęcych.

TIP 4

Chcąc przywrócić białym skarpetkom dawną biel, nalej do garnka szklankę octu i 1,5 l wody. Roztwór doprowadź do wrzenia, przelej do miski i włóż skarpetki. Zostaw na noc, a rankiem wrzuć je do pralki i wypierz z dodatkiem detergentu i łyżki sody oczyszczonej.

TIP 5

Chcąc usunąć bakterie i zarodniki grzybów z przepoconych skarpet, dodaj do wody płyn do płukania ust na bazie alkoholu (bez cukru), namocz skarpety i upierz jak zwykle.

TIP 6

Aby nie pogubić skarpetek, możesz prać je w siateczkach/woreczkach do prania bielizny lub cienkich poszewkach na poduszki (najlepiej tych zapinanych na suwak). Ten sam sposób możesz wykorzystać do prania rajstop i pończoch, zapobiegając tym samym ich porwaniu i zaplątaniu w inne elementy garderoby. 

Jeśli chcesz poznać więcej przydatnych sposobów oraz trików związanych z praniem i usuwaniem plam, rozważ zakup napisanego przeze mnie e-booka „Jak usunąć plamę?”