Kiedy biustonosz leży jak należy?

sie 24, 2021

Wybierając biustonosz powinnyśmy zawsze zaczynać od właściwego rozmiaru i kształtu. Niezwykle ważnym jest, aby uświadomić sobie, że ma on przede wszystkim pełnić funkcję praktyczną, musi być wygodny i dobrze dopasowany. Nieco później zwracamy uwagę na jego wygląd, kolor, elementy ozdobne czy dodatkowe funkcje. Jednakże zawsze musimy pamiętać o dobraniu rozmiaru i kształtu odpowiedniego dla naszych piersi. Po czym poznać dobrze dopasowany biustonosz? To prostsze niż myślisz!

Podstawowe elementy biustonosza

Dla lepszego zrozumienia tematu, zacznijmy od poznania kilku podstawowych elementów biustonosza.

Najczęstsze błędy i problemy

Miseczki

Obie piersi powinny ładnie wypełnić miski od fiszbinów, aż po ich górną krawędź oraz od pachy do mostka. Głównymi zadaniami miski jest zebranie i ukształtowanie dwóch piersi. Po czym poznać, że coś jest nie tak, jak powinno? Zazwyczaj mamy do czynienia z pięcioma problemami opisanymi poniżej.<[/et_pb_text]

1. Górna krawędź miski przecina pierś, która w efekcie „wylewa się” górą. Ten problem nazywany jest „muffinowym biustem”. Często też mogą pojawić się tzw. „bułki” pod pachą. Skutkiem tego, zamiast dwóch krągłych i kształtnych piersi mamy kilka – od 4 do 6 – mniejszych o różnym kształcie. Pamiętaj jednak, że nawet mając dobrze dopasowany biustonosz, możesz mieć nieco więcej ciała pod pachą. Wynika to z anatomii ludzkiego ciała. Nieco więcej luźniejszej skóry w tym miejscu pozwala nam ruszać ramieniem. Jednakże nie może być jej za dużo! Biustonosz też wpływa na wygląd okolicy pach.
PRZYCZYNA: za mała miska
ROZWIĄZANIE: dobranie większej miski (o rozmiar lub więcej w zależności od potrzeb)

2. Biust nie wypełnia całej miski, w związku z czym ta odstaje od piersi. Dodatkowo często miska marszczy się u dołu i/lub u góry oraz po bokach. Można łatwo zidentyfikować ten problem po wpadającym materiale bluzki do miski biustonosza.
PRZYCZYNA: za duża miska i/lub za luźny pas obwodu biustonosza
ROZWIĄZANIE: dobranie mniejszej miski, którą biust wypełni, a pas obwodu będzie stabilniejszy

3. Patrząc na swój biustonosz widzisz i ewidentnie czujesz, że jego środek (zwany łącznikiem lub mostkiem) odstaje od klatki piersiowej. Powinien on przylegać do ciała i rozdzielać piersi. Wyjątkiem są sytuacje, gdy kobieta ma wklęsłą klatkę piersiową.
PRZYCZYNA: za mała miska (lub wklęsła klatka piersiowa)
ROZWIĄZANIE: wybór biustonosz z większą miską lub z niżej zabudowanym łączeniem

4. W miseczce powstaje pusta przestrzeń pomiędzy fiszbinem a dołem piersi. Dodatkowo pierś może „wylewać się” ponad górną krawędź. Taka kombinacja może zdeformować sylwetkę.
PRZYCZYNA: za mała miska lub za ciasny obwód pasa biustonosza, który ciągnie miseczki w stronę talii (szukając najwęższego miejsca)
ROZWIĄZANIE: wybór biustonosza z większą miską i/lub luźniejszym obwodem

5. Gdy zamiast dwóch krągłych i kształtnych piersi widzisz jedną monopierś to wiedz, że coś jest nie tak jak być powinno. Nie dość, że źle to wygląda, to jeszcze jest niezdrowe! Między przyciśniętymi ze sobą piersiami zbiera się pot, w konsekwencji czego mogą pojawiać się odparzenia i infekcje skórne.
PRZYCZYNA: za mała miska
ROZWIĄZANIE: wybór biustonosza z większą miską

Pas obwodu biustonosza

Właśnie ten element zapewnia ok. 80% podtrzymania biustu. Musi zatem wygodnie i stabilnie przylegać do ciała. W dobrze dobranym biustonoszu, jest wypoziomowany i znajduję się mniej więcej na równi z dołem fiszbinów z przodu biustonosza. Poniżej znajdziesz kilka symptomów świadczących o jego złym dopasowaniu.

1. Pierwszym problem z którym możesz się spotkać jest zbyt ciasny obwód pasa biustonosza. Z łatwością poznasz go po dyskomforcie pojawiającym się podczas głębokiego wdechu lub bólu wbijających się fiszbin w żebra. Brzmi strasznie? To jeszcze nie wszystko. Za ciasny pas szukając najwęższego miejsca na twojej klatce, będzie wędrował w stronę talii, ciągnąc ze sobą miski. W ten sposób zdeformuje piersi o czym pisałam powyżej opisując problem pustej przestrzeni w miseczce.
PRZYCZYNA: za mały odwód pasa biustonosza
ROZWIĄZANIE: wybór biustonosza z większym obwodem

2. Po podniesieniu rąk w górę lub przy wykonywaniu najprostszych ruchów, miseczki unoszą się, dolną krawędzią przecinając pierś. Również pas z tyłu podjeżdża do góry, zachodząc na łopatki. Mam wrażenie, że jest to jeden z częstszych błędów, które mogę zaobserwować wśród kobiet. Często wynika on z doboru za dużego obwodu, a czasem jest rezultatem rozciągnięcia się gumek i materiału. W obu przypadkach należy biustonosz wymienić na nowy lub z mniejszym obwodem.
PRZYCZYNA: za duży obwód pasa biustonosza
ROZWIĄZANIE: wymiana obwodu na mniejszy

3. Źle dopasowany obwód pasa biustonosza może powodować „wałeczki” na plecach. Do ich powstania przyczyni się zbyt luźny obwód, który unosząc się popycha coraz wyżej luźną skórę. Tworzyć je może również za ciasny pas, który wcina się w ciało na plecach. Kondycja ciała ma także spore znaczenie. Kobiety, które mają luźniejszą skórę i grubszą tkankę tłuszczową, mimo odpowiednio dobranego obwodu będą mierzyć się z opisanym problemem. Warto wtedy wybierać modele z szerszym tyłem, które pomogą wygładzić nierówności.
PRZYCZYNA: za ciasny lub za luźny obwód
ROZWIĄZANIE: wybór lepiej dopasowanego lub/i szerszego obwodu pasa biustonosza.

4. Kolejnym dosyć często spotykanym problemem są wiszące bezkształtnie piersi. Dzieje się tak, kiedy ich ciężar zamiast przez pas obwodu biustonosza, jest dźwigany przez ramiączka.
PRZYCZYNA: nieprawidłowy obwód pasa biustonosza.
ROZWIĄZANIE: dobór komfortowego obwodu, który podtrzyma ciężar biustu, nie wbije się w ciało ani nie uniesie się zakrywając łopatki.

Ramiączka

Ramiączka w dobrze dopasowanym biustonoszu zapewniają tylko 20% podtrzymania biustu, bo jak wcześniej wspomniałam, reszta jest zapewniona przez pas obwodu. Ważne, aby były stabilnie wyregulowane, wygodne oraz nie wbijały się w ciało. Nie mogą być ani za wąskie (szczególnie przy większych biustach!), ani za szerokie.

1. Przy źle dopasowanym biustonoszu możesz zaobserwować wbijanie się ramiączek w ramiona. Towarzyszą temu ból, otarcia i zaczerwienienia. Czasem jest to wynikiem złej jakości mało elastycznych ramiączek, ale w większości przypadków powodem jest źle dopasowany biustonosz. Gdy pas obwodu jest za luźny i nie zapewnia właściwego podtrzymania, wtedy zadanie to spada na ramiączka, które nie są do tego celu stworzone. Tym sposobem piersi zamiast „dźwigane” przez klatkę piersiową, „wiszą” obciążając ramiona i plecy. Problem ten jest częstszy i bardziej widoczny przy dużych biustach. Warto wtedy zastanowić się nad wyregulowaniem ramiączek (może są zbyt naciągnięte) lub wyborem marek specjalizujących się w produkcji biustonoszy na większe biustu.
PRZYCZYNA: za luźny obwód biustonosza lub zbyt naciągnięte ramiączka
ROZWIĄZANIE: wybór biustonosza z mniejszym obwodem lub poluzowanie ramiączek (jeśli w wyniku tej modyfikacji biust zdecydowanie opadnie, zmień biustonosz na ten z mniejszym obwodem)

2. Kolejnym problemem są ramiączka zsuwające się z ramion. Najczęściej doświadczają tego kobiety o wąskich, zaokrąglonych i spadzistych ramionach. Czasem wystarczy wyregulować same ramiączka, ale są przypadki, gdy trzeba wybrać krój biustonosza w którym znajdują się one bliżej szyi. Przy większych biustach można też pokusić się o wybór modeli marek wyspecjalizowanych w produkcji biustonoszy w większych rozmiarach. Mają one szersze ramiączka, podszyte pluszem, umiejscowione bliżej szyi.
PRZYCZYNA: za luźne ramiączka lub/i za duże miski lub/i za luźny obwód biustonosza, który zachodząc na łopatki luzuje ramiączka
ROZWIĄZANIE: wyregulowanie ramiączek, wybór biustonosza z mniejszą miską i/lub ciaśniejszym obwodem

Fiszbiny

U podstawy miseczek w tunelu umieszczone są fiszbiny. W zależności od konkretnego kroju biustonosza mogą mieć różne kształty oraz elastyczność. Jednakże zawsze mają to samo zadanie – muszą rozdzielić piersi, zapewnić im stabilne wsparcie, ukształtowanie i utrzymanie na klatce piersiowej. Niewiele osób wie, że ich kształt jest odpowiedzialny także za wygodę podczas noszenia biustonosza. Wyróżniamy dwa podstawowe łuki fiszbin – o węższym łuku, węższej podstawie (w kształcie litery „U”) oraz o łagodniejszym i szerszym łuku. Dopasowuje się je m.in. do szerokości i wypukłości żeber. Bez względu na wszystko, zawsze powinny znajdować się tuż pod piersią, aby ją dobrze zebrać i okalać. Jak wcześniej pisałam, między nimi a piersią nie może pojawić się pusta przestrzeń. Mogą pojawić się dwa zasadnicze błędy.

1. Jeśli fiszbiny wbijają się w pierś pod pachą, to wiedz, że coś jest nie tak. Może temu towarzyszyć ból, dyskomfort oraz widoczne zniekształcenie piersi. Ponadto długotrwały ucisk tkanki piersiowej w ten sposób jest niebezpieczny dla zdrowia.
PRZYCZYNA: za mała miseczka biustonosza
ROZWIĄZANIE: wybór biustonosza z większą miseczką

2. Drugim błędem są fiszbiny kończące się za pachą. Końce fiszbin powinny być skierowane w stronę pachy, ale nie mogą się w nią wbijać ani przechodzić na plecy. Taki biustonosz nie spełni swojej roli, nie zbierze ładnie piersi, nie podtrzyma ich, a dodatkowo będzie powodował dyskomfort lub co gorsza ból.
PRZYCZYNA: za ciasny obwód ciągnący fiszbiny w stronę pleców lub/i za duży rozmiar miseczki
ROZWIĄZANIE: wybierz biustonosz z większym obwodem lub/i mniejszą miseczką

3. Problemem z którym sama miałam kilkukrotnie do czynienia i Wy często się z nim do mnie zgłaszałyście, są fiszbiny przebijające tunele i wychodzące na zewnątrz. Znam ten problem zarówno jako użytkownik jak i osoba zajmująca się produkcją biustonoszy. Niestety nie ma jednego złotego środka na rozwiązanie go. Może wynikać on zarówno ze złej jakości surowców użytych do produkcji, złego użytkowania lub dbania o biustonosz. Biustonosz może być też nadmiernie eksploatowany lub za ciasny. Powstałe dziury można zaszyć lub wszyć nowe tunele. Nie każdy to jednak potrafi i nie zawsze sprawdza na dłuższą metę. Z moich obserwacji wynika, że o wiele rzadziej problem ten pojawia się w biustonoszach marek typowo gorseciarskich, droższych i lepszej jakości niż tych z sieciówek czy – o zgrozo – bazarów.
PRZYCZYNA: słabej jakości materiały, nieodpowiedni sposób użytkowania i dbania o biustonosz lub jego nadmierna/za długa eksploatacja
ROZWIĄZANIE: wybór markowych biustonoszy, lepszej jakości

Skutki noszenia źle dobranego biustonosza

Wydawać by się mogło, że to tylko biustonosz i nie ma realnego wpływu na wygląd naszej sylwetki czy na stan zdrowia. To mylna teza! Skutki długotrwałego noszenia źle dopasowanego biustonosza mogą być naprawdę nieprzyjemne. Zaczynając od bólu odcinka szyjnego kręgosłupa, ramion, głowy aż po rany i odparzenia skórne. Piersi bez zapewnionego stabilnego podtrzymania, z czasem nieco opadną pod swoim ciężarem. Częstym skutkiem noszenia nieprawidłowo dobranego biustonosza jest niewłaściwa postawa, która staje się przygarbiona. Zanikają także proporcje sylwetki, bo biust opadając na brzuch zasłania talię – dodając tym samym kilogramów, z kolei wylewając się ponad miskę biustonosza wygląda nieatrakcyjnie i bezkształtnie.
Osobiście myślę, że warto zwrócić uwagę także na aspekt zdrowia psychicznego. Kiedy wyglądamy źle lub czujemy się nieatrakcyjne, drastycznie spada nasza samoocena, pewność siebie i dobre samopoczucie. Zapewniam, że w odpowiednio dobranej bieliźnie możemy się poczuć wyjątkowo, pięknie i pewnie.

Kiedy leży jak należy?

Skoro wiemy już jakie problemy mogą się pojawić przy źle dobranym biustonoszu oraz jak ich unikać, to podsumujmy jak powinien leżeć idealny biustonosz. Poniżej spisałam zasady dobrego dopasowania.

  1. Widoczne są dwie krągłe piersi, które nie są przecięte górną krawędzią miski i nie wylewają się pod pachą.
  2. Miseczki nie odstają od piersi, nie ma w nich pustej przestrzeni, nie marszczą się.
  3. Piersi nie są do siebie nienaturalnie przyciśnięte lub/i spłaszczone.
  4. Mostek pomiędzy piersiami gładko przylega do klatki piersiowej (UWAGA! SĄ WYJĄTKI!)
  5. Fiszbiny okalają całe piersi – nie wbijają się w nie oraz nie przechodzą na plecy.
  6. Pas obwodu biustonosza jest wypoziomowany mniej więcej na równi z dołem fiszbinów z przodu.
  7. Pas obwodu stabilnie opasa ciało, nie unosząc się, nie zsuwając, nie powodując dyskomfortu i ucisku.
  8. Biustonosz zapięty na najluźniejszą haftkę jest prawie niewyczuwalny, ale zapewnia stabilne podparcie piesiom, natomiast na środkowej jest lekko ciasny.
  9. Ramiączka nie zsuwają się ani wbijają w ramiona, a biustonosz trzyma się w tym samym miejscu bez nich.
  10. Po całym dniu noszenia prawidłowo dobranego biustonosza nie powstają żadne otarcia czy rany.

Sprawdź jak leży Twój biustonosz

Rozwiąż test by dowiedzieć się czy Twój biustonosz dobrze leży.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Wybierając biustonosz, poza jego dobrym dopasowaniem, warto pamiętać jeszcze o kilku rzeczach:

1. Jaką ma pełnić funkcję?
Inny biustonosz wybierzesz do noszenia na co dzień, a zupełnie inny do uprawiania sportu.

2. Czy ma posiadać konkretne cechy?
Może potrzebujesz biustonosza z rozpinanymi ramiączkami typu bardotka, albo z niżej wyciętym mostkiem typu plunge?

3. Jakie są Twoje preferencje dotyczące kroju?
Jeśli już wiesz, że źle się czujesz lub Twój biust niekorzystnie wygląda w biustonoszach np. typu push up to nie ma sensu byś traciła czas i pieniądze na szukanie, przymierzanie i kupowanie ich. Analogicznie jeśli Twoim kształtom sprzyja np. model typu full cup to skup się właśnie na nim.

4. Jak jest budowa Twojego ciała?
Niektóre cechy budowy takiej jak spora asymetria piersi, wklęsła klatka piersiowa, nadwaga wymagają większej uwagi przy doborze odpowiedniego modelu biustonosza, który oprócz podtrzymania piersi, ukryje także niedoskonałości i lepiej dopasuje się do opisanego typu sylwetki.

5. Jak ma wyglądać?
Pomyśl czy aktualnie potrzebujesz ciemnego biustonosza, cielistego czy kolorowego. Może zależy Ci także na elementach ozdobnych, albo konkretnych wzorach. Pamiętaj tylko proszę, by pod białe, jasne czy lekko prześwitujące ubrania, zakładać cielisty biustonosz, jeśli nie chcesz by był zbyt widoczny. Jeśli zaś masz ochotę poszaleć z kolorem to nie krępuj się, a pamiętaj, że musi być idealnie dopasowany.

Biorąc pod uwagę powyższe cechy oraz wybierając właściwy rozmiar biustonosza, zapewnisz piersią idealne podtrzymanie, poprawisz wygląd sylwetki i dodasz sobie pewności siebie. Spróbuj, nie pożałujesz!